מרכז שוורץ רייסמן לחינוך מדעי
תל אביב יפו

מעבדת מייקר'ס בחמד"ע

מעבדת המייקר'ס בחמד"ע

חמד"ע מקיימת תכנית ייחודית לפיתוח חדשנות, יצירתיות ויזמות במסגרת לימודי המדע. מטרת התכנית לעודד למידה משמעותית הנובעת ממניע פנימי של הלומדות והלומדים ונתמכת בעבודת צוות שתשלב מדע עם טכנולוגיה. התכנית מתקיימת במעבדת מייקר'ס הפועלת בחמד"ע מחוץ לשעות הלימודים הרגילות.

"תנועת המייקר'ס",(ה"עשיינים/עשייניות"), התופסת תאוצה בשנים האחרונות, מעודדת כל אדם לעשות – ליצור בעצמו חפצים או מתקנים בשילוב טכניקות ישנות ואף עתיקות עם שיטות טכנולוגיות מודרניות ומחשבים. התנועה שואפת להגשים חלומות יצירתיים בדרך של עבודה בפרויקטים. לימוד שאין בו כישלון.

כדי לקדם את הגישה הזאת גם במדע, הקימה חמד"ע מעבדת מייקר'ס המצוידת במדפסות תלת-ממד, חותך לייזר, חותך CNC, מחשבים, התקנים הניתנים לתכנות (ארדואינו) וכלי עבודה מסורתיים לעיבוד עץ ומתכת.

הלימודים בתכנית מתקיימים על בסיס רצון חופשי של תלמידות ותלמידי חמד"ע, מכיתה ט' עד י"ב, במסגרת רב-גילאית. העבודה מבוססת על צוותים, שמפתחים בעצמם רעיונות לפרויקטים ומבצעים אותם.

המעבדה פועלת פעמיים בשבוע בשעות אחרי הצהריים בהדרכתו של אריאל דרטץ, יזם ומייקר, מעצב ומורה.

השנה מתחילה בשני קורסים: הדפסה בתלת-ממד ותכנות ארדואינו, שנועדים לקלוט את המשתתפים/ות החדשים/ות. בהמשך השנה, מצטרפים מסיימי/ות  הקורסים אל הבוגרים/ות, שהתנסו כבר בפרויקטים בשנים הקודמות, ומתחילים לפתח פרויקט חדש, או להמשיך פרויקט קודם.

הפרויקטים מוצגים בסוף התהליך בתערוכות כמו "רגע אחד – אמנות בחללים בלתי שגרתיים" של עיריית תל אביב-יפו, ויריד המייקר'ס השנתי של מוזיאון המדע בירושלים.

בין הפרויקטים:

·       מערכת נחיית לכלב עיוור

·       רחפן מצויד בחיישנים

·       מערכת קולית לאיתות לרוכבי אופניים

·       כדור-חיישנים לגילוי גזים רעילים במקומות שאין אליהם גישה

·       כפפת חיישנים להפעלה מרחוק

·       מקלדת-כפפה לסיוע ללוקים בשיתוק

תנאי קבלה: פתוח לבחירתם של כל תלמידי חמד"ע.

לדף של מעבדת המייקר'ס של חמד"ע ברשת החברתית Thingiverse