מרכז שוורץ רייסמן לחינוך מדעי
תל אביב יפו

כנס הפיזיקה השנתי לכיתות י"ב

הכנסים השנתיים של תלמידי.ות הכימיה והפיזיקה בחמד"ע הפכו במהלך תשע השנים האחרונות למסורת של מצוינות מדעית. כנס הפיזיקה האחרון, שהתקיים בפברואר, שם דגש על שתי מטרות עיקריות: העצמת תלמידים.ות: במהלך הכנס, ניתנה הזדמנות לתלמידים.ות להציג את כישוריהם המדעיים ולהרצות בפני חבריהם על נושאים מגוונים בתחומי הפיזיקה. למידה חווייתית: התלמידים.ות השתתפו במגוון סדנאות מרתקות שבחרו מראש, שם יכלו להתנסות באופן מעשי במושגי פיזיקה וטכנולוגיה.  

הכנס נפתח באווירה חגיגית: התלמידים.ות נהנו בלובי חמד"ע מתערוכת צילומים אסטרונומים מרהיבה בתלת-ממד, תוך שימוש בטכנולוגיית סריקה אינטראקטיבית. תערוכת כרזות - "Fly me to the moon" פרי יצירתם של תלמידים.ות, הציגה חזון עתידני של תיירות ירח תוך שימוש בכלים של אינטליגנציה מלאכותית. ד"ר אלה ליבשיץ, מנהלת חמד"ע, בירכה את המשתתפים וד"ר אייל כהן, מורה בחמד"ע, ריתק בהרצאה על העין האנושית ושיטות צפייה בתלת-ממד. אורן פרבר, אף הוא מורה בחמד"ע, הרצה על הקשר בין פיזיקה לקולנוע תוך שימוש בדוגמאות מסרטי פעולה ידועים. 

לאחר מכן, נחשפו התלמידים.ות להרצאות מדעיות מגוונות בנושאים מרתקים כמו "כיפת ברזל", יישוב מאדים, "אפקט שלירן", ספקטרוסקופיה, רדיואקטיביות ברפואה ועוד. במקביל, הציגו תלמידי.ות מגמות פיזיקה מחקרית ומדע חישובי את עבודותיהם בפני חבריהם, והשתתפו בסדנאות חווייתיות בהן התנסו בבניית מצנח, צילום בתת-אדום, ניסויים על קיטוב אור, בניית סוללות ועוד. לצד פעילויות אלו, נהנו התלמידים.ות מהרצאות מיוחדות: ד"ר עדי זומר הרצה על פיזיקה של גלישת גלים ואורן פרבר אירגן חדר בריחה דיגיטלי, שזכה להתלהבות רבה, בשם "היכן ד"ר קוונטום".

לסיכום הכנס נערכה תחרות "קהוט" נושאת פרסים, שבחנה את הידע שנרכש במהלך היום, וכן חולקו פרסים לתלמידים.ות שזכו במירב קולות חבריהם בתחרות הכרזות.

כנס פיזיקה