מרכז שוורץ רייסמן לחינוך מדעי
תל אביב יפו

תחרות שוורץ/רייסמן לפרויקטים במדע חישובי

במסגרת לימודי מדע חישובי (מ"ח) התקיימה בחמד"ע תחרות הפרויקטים המסורתית על שם שוורץ/רייסמן, שכמו בכל שנה הרשימה את המשתתפים והדגישה שוב את הרמה הגבוהה של התכנית.

מקצוע המדע החישובי הינו תחום מדעי חדש, שצובר תאוצה בעולם האקדמי בשל הצורך לחזות מצבים מורכבים. המדע החישובי עושה שימוש נרחב ביכולות המתקדמות של המחשב לצורך בניית הדמיות, חקירתן והשוואת התוצאות למתרחש בעולם האמיתי. תכנית מדע חישובי פותחה בחמד"ע ונלמדת בהצלחה רבה כבר שנים רבות.

בתחילת הערב הודתה ד"ר אלה ליבשיץ, מנהלת חמד"ע, למשתתפים שהגיעו לאירוע. תודה מיוחדת לצוות מורי התוכנית: מר שלמה רוזנפלד וד"ר דריה דוברובין, שמובילים מזה שנים את התכנית בהצלחה; תודה לכל האנשים שתרמו להפקת ולהצלחת האירוע וכן לכל מורות ומורי חמד"ע שהשתתפו בשיפוט העבודות; תודות למשתתפות ולמשתתפי התחרות על הפרויקטים המעניינים והמושקעים, שהוגשו ברמה גבוהה מאוד וכן לכל ההורים על תמיכתם. ד"ר ליבשיץ סיכמה את דבריה באומרה שהילדות והילדים האלה הם העתיד של המדע.

בהמשך הערב הרצה ד"ר אהד סילברט על  "מודלים חישוביים בתחומים שונים במדע ובתעשייה". הרצאתו עסקה בעבודתו בעולם המדע החישובי באקדמיה ובתעשייה. ד"ר סילברט סיפר על האתגרים השונים עליהם התגבר בדרכו בעולם המדע החישובי, על המקומות השונים שבהם עבד וציין שהכישורים הנדרשים מאנשים המעוניינים להיכנס לתחום זה הם בעיקר מתמטיים ופחות טכנולוגיים.

מיד לאחר מכן, תלמידות ותלמידי התכנית הציגו את הפרויקטים שלהם. הפרויקטים היו מרתקים ובמיוחד בלטו ביניהם הפרויקט של התלמיד אמיתי לוין מתיכון עירוני ה', בנושא: "התגודדות בעלי חיים בטבע", שגם זכה בפרס הראשון בתחרות לשכבת י', והפרויקט של התלמידות דנה יבלונקה ויעלה אורן מתיכון עירוני א', בנושא: "תנועת מטוטלת המתנגשת בזרוע הנעה בתנודה הרמונית", שזכה בפרס ראשון בתחרות לשכבת י"א.