מרכז שוורץ רייסמן לחינוך מדעי
תל אביב יפו

סיורים במרכז לחינוך סביבתי בחירייה

בשנים האחרונות גוברת המודעות לחשיבות השמירה על הסביבה בה אנו חיים, ולשיקום נזקים שכבר נעשו. כחלק ממגמה כלל-עולמית זו, חמד"ע שמה לה למטרה להטמיע בקרב תלמידותיה ותלמידיה ידע עדכני ותפיסות מתקדמות בנושא תרבות הצריכה והטיפול בפסולת.

מדי שנה יוצאים תלמידות ותלמידי שכבת י' במגמת כימיה בחמד"ע לסיור במרכז לחינוך סביבתי בחירייה. הסיור בחירייה, המהווה חלק מתכנית הלימודים הייחודית לחמד"ע, מסכם את החומר הנלמד בכיתה בנושא כימיה סביבתית וכימיה ירוקה, שבו לומדים התלמידים בין היתר על מיון והפרדה על פי תכונות כימיות ופיזיקליות, מחזור, שימוש מחדש וכלכלה מעגלית.

השנה, במסגרת הסיורים בחירייה, חקרו התלמידים בקבוצות לימוד קטנות הפקת מוצרים שונים ולמדו מהן ההשלכות הסביבתיות של הייצור. התלמידים הכירו בסיור את מפעל ה-RDF (ראשי תיבות של Refuse Derived Fuel  שמשמעותו בעברית: דלק שמקורו בפסולת) והתנסו בסדנה חווייתית לפירוק נעליים כבסיס ללמידה על תכונות חומרים וטכנולוגיות חדשניות לטיפול בפסולת מעורבת. לאחר הסיור הסיקו התלמידים מסקנות על מסלול "החיים" של המוצרים והמליצו על שיפור בהשלכות הסביבתיות. תוצאות החקר הוצגו בהרצאות בכיתות.

אין ספק שסיור בתוך אתר פסולת פעיל, על כל המשתמע מכך (וכן - גם הריח הוא חלק בלתי נפרד מהחוויה), מעצים את חוויית הלמידה וממחיש את הבעייתיות של צריכה מופרזת ושל השלכת כמויות פסולת גדולות הנלוות להרגלי הצריכה המודרניים.