מרכז שוורץ רייסמן לחינוך מדעי
תל אביב יפו

כנס כימיה לכיתות י"ב

כמדי שנה, התכנסו כיתות י"ב לכנס הכימיה השנתי המדמה כנס מדעי. 

הכנס נפתח בהרצאתה של אושרית קטורזה נבון, ד"ר לכימיה, בנושא "מתלבשים על העתיד". בהרצאתה הסבירה ד"ר קטורזה נבון כיצד פטריות ועכבישים מאפשרים פתרונות בני-קיימא ומתכלים לבעיות שמעוררת תעשיית הטקסטיל המזהמת בהקשר של משבר האקלים, זיהום הסביבה וניצול יתר של משאבי הטבע. 

התלמידים/ות למדו כיצד פטריות יכולות לשמש כחומר הגלם האקולוגי של בדי העתיד; מי המעצבת שהצליחה לעצב בגדים מקורי עכביש; איך בדים אנטי בקטריאליים יסייעו למגר את המגפה הבאה ועוד. ההרצאה כללה גם הדגמה מדעית בכימיה.

לאחר ההרצאה התפזרו הכיתות למושבים מקבילים ובהם הועברו הרצאות מדעיות בנושאים שונים. חלק מהקבוצות הסבירו על מגוון סוגיות כימיות הקשורות להתחממות הגלובלית, למשל, מדוע פליטת פחמן דו-חמצני לאטמוספרה גורמת לעלייה בטמפרטורה, כיצד אפשר לקלוט את הגז מן האוויר, ההשפעות שלו על ההרכב הכימי של האוקיינוסים ועוד. 

הרצאות רבות עסקו בפרויקטים שנערכו השנה במסגרת עבודות החקר המסכמות של כיתה י"ב, הפרויקטים כללו מגוון רחב של נושאים, כמו למשל, אחוז הניקוטין בעשן סיגריות, זהירה של תמצית כורכום או תמצית גרעיני דלעת, צמיחת גבישי נחושת, איכול תעשייתי של מתכות, שחרור מבוקר של תרופות, ייצוב גלידה ועוד. ההרצאות שנערכו בכנס שימשו עוגן להמשך העבודה במסגרת החקר והכנה לבחינות הבגרות בעל פה שנערכו לפני פסח.