מרכז שוורץ רייסמן לחינוך מדעי
תל אביב יפו

כנס תלמידי י"ב

כנס תלמידי י"ב

כל שנה מתקיים בחמד"ע כנס מדעי בו לוקחים חלק פעיל תלמידי/ות י"ב מכל בתי הספר בלימודי פיזיקה וכימיה בחמד"ע. הכנס מאורגן ככנס מדעי לכל דבר: הרצאת פתיחה והרצאת סיום הניתנות על ידי מדענים/ות אורחים/ות במליאה ומושבים מקבילים בהם מציגים תלמידי/ות י"ב לחברים/ות בכיתה נושאים מגוונים שבחרו להרצות עליהם.

מתבצעת הרשמה מראש למושב שמעניין כל אחד ואחת, מבלי להכיר את זהות המרצים/ות. בכל מעבדה מתרכזים/ות אלה שהענין המדעי מאחד ביניהם/ן. משך כל הרצאה הוא כ-20 דקות הכוללות שאלות ושיח עם הקהל ובכל כיתה מהמושבים המקבילים ניתנות 4 הרצאות.

התלמידים/ות המרצים/ות עובדים/ות בקבוצה של 2-3 תוך כדי תהליך הכנה מוקדם מהצוות המורחב של חמד"ע: בחירת נושא בחזית המדע והטכנולוגיה, למידתו לעומק והכנת מצגת לכנס. לרוב נערך בשבוע שלפני הכנס סבב הרצאות ראשון בכיתות האם. כך נוצר תהליך מכין הכולל אימון בעמידה מול קהל, ביקורת והצעות לשיפור ממורה/ת הכיתה ומחברים/ות.

תהליך ההכנה וההרצאה בכנס מקנים לתלמידות ולתלמידים הערכה במסגרת 30% הערכה חלופית בית ספרית.

בתשע"ט, נטלו חלק בהרצאות המקבילות שליש מתלמידי/ות י"ב ,דהיינו כ-120 מכימיה, פיזיקה, פיזיקה מחקרית ומדע חישובי, שנתנו כ-60 הרצאות.

את כנס התלמידים פתח ניר סתיו מנהל השירות המטאורולוגי (מורה לשעבר בחמד"ע), בהרצאה על שינויי האקלים.

בתום המושבים, הוצגו הדגמות מדע על ידי צוות מוזיאון המדע בירושלים.

הכנס עמד בסימן שנת הטבלה המחזורית: במהלכו נערך משחק אינטרנטי בנושא זה, שאירגן צוות הכימיה.

הורים, מנהלים/ות ורכזים/ות מבתי הספר התארחו במהלך הכנס.

בנוסף לתלמידי/ות השכבה שבחרו במיוחד נושא לכנס ולמדו אותו, ניתנה במה לאלו המשתתפים/ות במסלולים ייחודיים: תלמידי/ות "פיזיקה מחקרית" הציגו את הפרויקטים אותם פיתוח ועליהם נבחנו בסוף השנה. תלמידי/ות מ"ח הציגו את פרויקט שנת י"א שלהם. תלמידי/ות כימיה הציגו את פרויקטי "רמה 3" עליהם נבחנו בעל פה במהלך השנה.

בין ההרצאות שניתנו: תלמידה חולה במחלת קרון בחרה להרצות על הקפסולה האנדוסקופית אשר בעזרתה גילו את מחלתה. סייעו לה המורה של כיתת הפיזיקה בה היא לומדת וכן מהנדס בכיר העובד בפיתוח הקפסולה שאף שלח פריטים אמיתיים להדגמה.

משוב מתלמיד שהציג בכנס:
"זו הייתה חוויה מעניינת ומעצימה להשתתף בכנס כמרצה אבל גם כקהל. חווית הלמידה הייתה מעבר לציפיות בזמן הכנת ההרצאה שלי אך גם בזמן הכנס. תודה רבה!"